Czy skitury są dla każdego?

Obostrzenia spowodowane pandemią sprawiły, że skituring zyskał na popularności. Narciarze, którzy nie mogli korzystać z wyciągów, postanowili spróbować tej dyscypliny sportu, by nie stracić sezonu i móc cieszyć się swoją pasją. Przy okazji odkryli, że to niezwykle wdzięczna forma aktywności fizycznej, która pozwala oddalić się od tłumów i zrelaksować w dużo bardziej dzikich warunkach przyrody. Czy narty skiturowe są dla każdego? Na co warto zwrócić uwagę rozpoczynając swoją przygodę z tą formą narciarstwa?

Dobra forma daje frajdę

Skituring to sport wymagający przyzwoitej kondycji. Najbardziej spektakularne wyrypy oznaczają wielogodzinne, mozolne poruszanie się pod górę. Dlatego warto dobrze przygotować się do sezonu i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Osoby mniej sprawne fizycznie nie muszę rezygnować z górskich wycieczek, ale warto żeby dopasowywały swoje plany do możliwości. Skitury nie muszą przecież od razu oznaczać zdobywania najwyższych szczytów, a spacer w paśmie reglowym też może być niesamowitą przyjemnością i okazją do obcowania z naturą.

Narty skiturowe wymagają umiejętności

Skituring to w głównej mierze podchodzenie pod górę, ale wszystko służy temu, by w końcu z niej zjechać. I to nie po trasie, którą przed chwilą przejechał ratrak, a często w trudnych warunkach, do których nie zawsze jesteśmy przyzwyczajeni. Idealnie, gdy dzień lub dwa dni wcześniej spadł świeży śnieg – jazda po pucha to prawdziwa frajda. Ale dużo częściej okoliczności są znacznie mniej sprzyjające. Twarda, zlodowaciała pokrywa śnieżna wymaga umiejętności przećwiczonych wcześniej na stoku. Żeby dobrze opanować jazdę na nartach skiturowych (https://www.polarsport.pl/skitouring-rakiety/narty.html) nie można się jednak zrażać, trzeba konsekwentnie szlifować swoje umiejętności w bardzo różnych warunkach.

W trosce o bezpieczeństwo

Jazda poza trasami oznacza zwiększone niebezpieczeństwo lawinowe. Decydując się na tę formę aktywności należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat bezpiecznych zachowań, a także działań, które należy podjąć w razie nieszczęśliwego przypadku. Takie umiejętności najlepiej zdobyć na profesjonalnie zorganizowanym kursie lawinowym.