Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wspinaczki górskiej?

Wspinaczka górska wymaga nie tylko wiedzy, ale również odpowiednich umiejętności i sprzętów. Powiedziałby ktoś, że do takich działań żadna wiedza nie jest potrzebna. W końcu, co może być trudnego, jeżeli chodzi o chodzenie po górach. Tylko że typowo jest tu mowa o wspinaniu się na szczyty, które bardzo często odbywa się po nader trudnych trasach, których zwykli piechurzy górscy nie są w stanie pokonać.

Absorber energii w lonży

U wielu alpinistów, doświadczonych wspinaczy można zauważyć pewne elementy. Mowa tutaj o lonżach wspinaczkowych, które to są absolutną koniecznością, jeżeli chodzi o tą dyscyplinę sportową.

Mówi się, że lonża wspinaczkowa ma „serce”. Jest nią dokładnie absorber energii. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ten element, który odpowiedzialny jest za zgromadzenie w sobie energii, jaka wydzielana jest podczas upadku z wysokości. Dzięki temu jej zdecydowanie mniejsza ilość będzie oddziaływać na człowieka, co w dalszej konsekwencji może ochronić przed znacznymi uszczerbkami zdrowia.

Karabinki w lonży

Kolejny bardzo ważny element, który wchodzi w skład lonży. Koniecznie trzeba zwrócić na nie uwagę. Najlepszą propozycją są te karabinki, które posiadają zamek z automatyczną blokadą. Dzięki temu można mieć pewność, że nawet, jeżeli dojdzie do odpadnięcia od skały, lina nie odczepi się od ściany. Podwójne zabezpieczenie daje użytkownikom zdecydowanie większą pewność podczas wspinaczki.

Taśmy o dużej wytrzymałości

Czasem można spotkać się z pojęciem ramiona. Niekiedy można usłyszeć, że są to taśmy o dużej wytrzymałości. Nieważne jest samo sformułowanie. Ważna jest funkcją, jaką taśmy mają spełniać. Otóż łączą one karabinki razem z absorberem energii. To właśnie dzięki nim lonża oferowana jest w jednej całości. Oprócz tego, że muszą one być wytrzymałe dobrze, jeżeli są elastyczne.

Na samym końcu nie można zapomnieć o samej pętli do mocowania. Te wszystkie elementy są ważne, jeżeli chodzi o taki gadżet, który podczas wspinaczki górskiej powinien posiadać każdy wędrowca.