Jak kupić dobre buty trekkingowe?

Posiadanie odpowiedniego rodzaju butów trekkingowych to absolutna podstawa, jeśli chce się wyjść w góry, na piesze wędrówki. Problem jednak w tym, że choć wiedza o potrzebie posiadania takich butów wśród turystów jest ogromna, to jednak mało kto wie, jak takie buty poprawnie dobierać. W końcu odpowiedni rozmiar, to dopiero początek na drodze do posiadania dobrego górskiego obuwia.

Buty trekkingowe — odpowiedni rodzaj

Być może będzie to dla wielu niedoświadczonych turystów sporym zaskoczeniem, lecz obuwie turystyczne występuje na rynku w kilku wersjach. Nie ma jednego tylko rodzaju takich butów, ponieważ nie mogą one być aż tak uniwersalne. W zależności od tego, jakie ma ich być przeznaczenie, nieco inna będzie ich budowa.
Przykładowo, jeśli chce się mieć buty maksymalnie uniwersalne, zarówno do pieszych wędrówek po lesie, jak i daleko poza miastem, powinno się wybierać model sięgający do kostek. Jeśli jednak planuje się w danym obuwiu chodzić po górach, powinno ono być wyposażone w wysoką cholewkę, tak aby stanowiły odpowiednie trzymanie całej stopy i zapewniało jej stabilność na trudnym terenie.

Letnie czy zimowe?

Kolejną sprawą, która jest oczywista, jeśli się o niej pomyśli, jest jednak bardzo często pomijana. W przypadku butów trekkingowych niezwykle istotne jest to, aby rozróżnić modele zimowe od letnich. W przypadku przemierzania w nich górskich szlaków zimowe buty trekkingowe muszą cechować się przede wszystkim odpowiednim ociepleniem, ale też i szczelnością. Nie można bowiem dopuścić do takiej sytuacji, gdy do wnętrza obuwia dostawać się będzie śnieg. Letnie modele to przede wszystkim lekkość, przewiewność, oraz co bardzo ważne, ogromna wygoda, aby marsz w wysokiej temperaturze nie był zbyt męczący. Oczywiście liczy się tu też właściwy, mocny i trwały materiał wykonania.