Różnica pomiędzy śpiworem damskim i męskim – prawda czy mit?

Niewiele osób wie, że istnieją różnice pomiędzy śpiworami puchowymi przeznaczonymi dla kobiet i tymi dla mężczyzn. Wielu uważa je za mit, a nie rzeczywiste różnice. Jak jest na prawdę? Czy śpiwory dla pań różnią się czymś od tych dla mężczyzn?

Inne rozłożenie puchu

Większość śpiworów to tzw. modele uniseks. Oznacza to, że będą one odpowiednie dla obu płci. W specjalistycznych sklepach można jednak znaleźć też modele, które są oznaczone jako dedykowane kobietom, choć mężczyźni oczywiście też się w nich wyśpią. Najważniejszą różnicą pomiędzy męskimi a damskimi śpiworami jest rozłożenie puchu. Badania udowadniają, że kobiety szybciej tracą ciepło przez nogi i stopy. W związku z tym przeznaczone dla nich śpiwory mają więcej puchu w tym newralgicznym rejonie. Śpiwór puchowy dedykowany kobietom jest tak zaprojektowany, bo grzał właśnie tam, gdzie ciepło jest najbardziej potrzebne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie panie nie mogą poradzić sobie z wiecznie zmarzniętymi stopami. To, że wykazały tak badania przeprowadzone na zamkniętej grupie, nie oznacza, że ich wynik nie jest dyskusyjny. Śpiwory z dodatkową ilością puchu mogą zajmować więcej miejsca w pokrowcu oraz mogą być cięższe, jak te tutaj: https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/aspiwory/aspiwory-puchowe.html. Z tego powodu warto się zastanowić czy nie prościej, taniej i wygodniej jest wziąć ze sobą po prostu kilka dodatkowych par skarpet z ciepłej wełny.

Design

Taka różnica jest oczywista, ale właściwie nie ma znaczenia dla korzystania ze śpiwora. Jak łatwo się domyślić modele dla pań są dostępne często w kolorach, które mogą im bardziej przypaść do gustu. To właśnie dla nich producenci przygotowują śpiwory w odcieniach różowego, miętowego lub cytrynowego. Często ich używanie może być utrudnione, bo takie kolory łatwiej się brudzą, ale zdecydowanie też można potraktować je jako ciekawy gadżet urozmaicający biwak.