Jak wybrać karabinek do wspinaczki?

Karabinki są potrzebne jako łączniki do poszczególnych elementów łańcucha bezpieczeństwa. Używane są głównie do wspinaczki lub do prac przemysłowych na wysokości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy i rodzaje karabinków.

Materiał, z którego wykonane są karabinki

Nowoczesne karabinki wykonywane są z różnych materiałów, choć najpopularniejsze są stopy stali i aluminium:

  • Stalowe mogą wytrzymać maksymalne obciążenie i są mniej podatne na zużycie niż wszystkie inne. Ich istotną wadą jest jednak duży ciężar. Ciężkie stalowe karabinki nie są tak popularne w alpinizmie, gdzie liczy się każdy gram.
  • Duralowe są najbardziej popularne w alpinizmie sportowym i turystyce górskiej, ponieważ są znacznie lżejsze od karabinków stalowych. Niezależnie od tego, czy wspinasz się na trudnej trasie, czy musisz nosić swój sprzęt w plecaku przez długi czas, a może jesteś bliski zapłacenia za nadwagę w samolocie — docenisz lekkie karabinki. Dlatego też są one o wiele bardziej popularne niż te stalowe.
  • Tytanowe. Do tej pory zakup nowoczesnego karabinka tytanowego jest dość problematyczny — metal ten jest drogi, a proces produkcji bardzo skomplikowany. Waga karabinków tytanowych jest znacznie niższa niż waga karabinków stalowych.
  • Plastikowe. Przeznaczone są jedynie do wygodniejszego przenoszenia sprzętu i rzadko projektuje się je z myślą o wadze powyżej 50 kg.

Kształt karabinków

Forma zależy od przeznaczenia:

  • Asymetryczny kształt. Trapez (w kształcie litery D) lub kształt trójkątny. Zaletą karabinków w kształcie litery D jest rozłożenie obciążenia wzdłuż grzbietu, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości wśród innych kształtów przy tej samej wadze. Stosuje się go prawie wszędzie.
  • Kształt symetryczny (owalny). Zaletą jest umiejscowienie lin i przyrządów w środku symetrii karabinka. Owale są niezastąpione przy pracy z rolkami i innymi urządzeniami, które wymagają wyrównania (zgodnie z instrukcjami producentów).
  • Gruszka i HMS. Jego zaletą jest duży otwór, co sprawia, że jest wygodny podczas pracy z kilkoma linami lub urządzeniami. Karabinek ten charakteryzuje się trójkątnym kształtem i grubym prętem.