Buty górskie w praktyce: co i jak?

Planujesz weekend w Tatrach? A może wspólnie z przyjaciółmi wybieracie się tam z rodziną na cały tydzień? Podczas pakowania ubrań i ważnych dodatków nie zapomnij o spakowaniu butów górskich – zwłaszcza jeżeli pogoda zapowiada się znakomicie, a Ty nie jesteś typem, który nie lubi pieszych wędrówek i podziwiania wspaniałych widoków.

Dlaczego właściwie warto kupić buty górskie?

Czy buty górskie naprawdę są konieczne?  W sklepach jest przecież tyle ciekawych form obuwia męskiego i damskiego. Dlaczego zwykłe adidasy czy szczególnie modne teraz sneakersy nie mogą zastąpić butów górskich? Czy w ogóle jest sens kupować buty w góry? Przecież nad może nie kupujemy specjalnego obuwia… Te i różne inne wątpliwości mogą pojawiać się w Twojej głowie na myśl o konieczności zakupów. Jeżeli jednak naprawdę kochasz górskie krajobrazy i lubisz piesze wycieczki, typowe buty górskie są strzałem w dziesiątkę. Zwykłe obuwie sportowe czy casualowe oraz miejskie nie ochroni Twoich nóg przed skręceniem, a w górach takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Obuwie górskie zazwyczaj dobrze amortyzuje i chroni kostkę, a ponadto – jak sama nazwa wskazuje – jest doskonale dostosowane na górskie wyprawy.

Buty górskie nie tylko w góry? Gdzie jeszcze się sprawdzą

Czy buty górskie to zakup odpowiedni jedynie w góry? Okazuje się, że nie. Wiele par obuwia górskiego można nosić również w bardziej codziennych warunkach. Mają one często postać przypominającą buty trekkingowe, które świetnie nadają się do miasta. Występują obecnie w wielu wzorach i kolorach, nie tylko w samej czerni, która dawniej mocno dominowała cały rynek tego rodzaju produktów. Buty górskie mogą być dobrym dodatkiem do stylizacji casualowych oraz miejskich. Sprawdzają się nie tylko w górach, ponieważ warto zabrać je również do lasu – zwłaszcza w sezonie zbierania grzybów, kiedy kleszcze dają się we znaki. Zasłonięta kostka i dobra amortyzacja to atuty, które przydają się również podczas pieszych wędrówek po trudnych terenach – nie koniecznie górskich.